copyright © ccmb 2015
all rights reserved

Proje Yeri : Temelli / Ankara
Konu : Tema park ve kentsel tasarım
İşveren : TOKİ
Arsa : 4.000.000 m2
İnşaat Alanı : 10.000.000 m2Ankara - Eskişehir yolu üzerinde, Ankara merkeze 30 km mesafede yer alan 4.000 dönüm büyüklüğündeki arazi üzerine, içinde 1.000 dönüm büyüklüğünde bir tema parkın olduğu bir kent parçası tasarlanmış, imar planları yapılmıştır.

Arazinin çevre yoluna en yakın yeri olan güney kenarı, kurulan kentin ve çevredeki diğer birçok yerleşmenin kullanacağı merkez olarak düzenlenmiştir. Arazinin kuzey kesimleri ise konut ağırlıklı alanlar olarak tasarlanmıştır.

Tema park alanı proje arazisinin ortasına yerleştirilmiştir. Bu alanın düşük emsal değerli ve bol yeşil alanlara sahip olması, yerleşmenin rekreasyon alanı ve manzarası olmasını sağlamıştır.

Alanın tamamı bir yeşil alanlar süreklili içinde ele alınmıştır. Tüm konutlardan yeşil alanlara direk ulaşım imkanı vardır. Ve bu yeşil alanlar araç yoları ile kesilmeden birbirlerine bağlanırlar.

En kuzeydeki konut yerleşiminin ortasında 256 dönüm büyüklüğünde tek parça halinde bir park alanı düzenlenmiştir. Yerleşmenin tüm donatıları yeşil alanların içinde veya kenarındadır. Yerleşmede yaşayanlar ihtiyaçlarına yürüyerek veya bisiklet ile ulaşabilirler.

Arazinin doğal olarak yüksek kotlu, tepelik bölgelerine yüksek katlı yapılar yerleştirilmiştir. Bu yapılar, yerleşmeler için bir kimlik ve nirengi öğeris olarak düşünülmüştür. Yeşil alanlara yaklaştıkça yükseklikleri azalır.
http://canercambaz.com/files/gimgs/th-9_thm_ank_01.jpg
arazi
http://canercambaz.com/files/gimgs/th-9_thm_ank_02.jpg
vaziyet plani
http://canercambaz.com/files/gimgs/th-9_thm_ank_03.jpg
tasarimin temeli - topografya
http://canercambaz.com/files/gimgs/th-9_thm_ank_04.jpg
çalisma maketi
http://canercambaz.com/files/gimgs/th-9_thm_ank_05.jpg
çalisma maketi
http://canercambaz.com/files/gimgs/th-9_thm_ank_06.jpg
çalisma maketi
http://canercambaz.com/files/gimgs/th-9_thm_ank_07.jpg
kent parki
http://canercambaz.com/files/gimgs/th-9_thm_ank_09.jpg
kent parki
http://canercambaz.com/files/gimgs/th-9_thm_ank_08.jpg
yesil koridor