copyright © ccmb 2015
all rights reserved

Proje Yeri : Topkapı / İstanbul
Konu : Ofis, otel ve ticari birimler
İşveren : İnanlar İnsaat AŞ
Arsa : 18.000 m2
İnşaat Alanı : 65.000 m2Topkapı sanayi alanında, mevcut durumda üzerinde bir fabrika bulunan bir arsa için karma kullanımlı bir yapı tasarlanmıştır.

Alanın endüstriyel mirasının ifadesi tasarımın temelini oluşturur. Ön yola yakın kitle ofis ve otel fonksiyonları, arka kitle ise konut fonksiyonları için düzenlenmiştir.

Ofis kitlesinde brüt metal ve cam, konut kitlesinde brüt beton ve ahşap ağırlıklı malzemeler kullanılmıştır.

İki kitle, arsanın kuzey kenarı boyunca uzanırlar. Böylece yerleşmenin ortak sosyal alanları güneye bakar ve günün tüm zamanı güneş alırlar.

Ana yol cephesinde iki katlı ticari birimlerin olduğu bir kitle vardır. Kitlenin kırıklı yapısı ile bir noktada geri çekilir ve önündeki kaldırımı genişletir.

Tam bu noktada ticari kitlenin zemin katı boşaltılmıştır ve iç avluya bir geçiş vardır. Projenin ana girişi bu avludandır.

Çevrenin kaotikliğine karşı bir önlem olarak, merkezi toplanma ve dağılma alanı içe dönük bir mekanda gerçekleşir. Avlu, ölçeği ve dekorasyonu ile sanayi öncesi kentlerin meydan atmosferlerini yansıtır.

İki kitle de teraslıdır. Bu teraslar, ofis/otel kitlesinde ortak sosyal alanlar olarak, konut kitlesinde ise villa birimlerinin bahçeleri olarak kullanılırlar.http://canercambaz.com/files/gimgs/th-40_Ulker_01.jpg
genel görünüm
http://canercambaz.com/files/gimgs/th-40_Ulker_03.jpg
spor aktivite mekanlari
http://canercambaz.com/files/gimgs/th-40_Ulker_07.jpg
yoldan site girisine bakis
http://canercambaz.com/files/gimgs/th-40_Ulker_09.jpg
konut kitlesi
http://canercambaz.com/files/gimgs/th-40_Ulker_08.jpg
iç avlu
http://canercambaz.com/files/gimgs/th-40_Ulker_05.jpg
konut cephesi